Asla Neden Diye Sorma - Shaun Tan | Kitap Tanıtımı

by - 8/20/2015

Orjinal Adı: Rules of Summer
Kitap Adı: Asla Neden Diye Sorma
Yazar: Shaun Tan
Yayınevi: Desen
Türü: grafik roman
Yaş Grubu: Her yaş
Sayfa Sayısı: 48
Liste Fiyatı: 25 tl
GR Puanı: 4.08
Dağıtım Tarihi: 21 Haziran 2015

Törenlere asla geç kalma. Asla mükemmel bir planı bozma. Şifreyi asla unutma. Asla neden diye sorma…

Hiç yazı kullanmadan hazırladığı “sessiz kitabı” Uzak’ la dünya çapında ün kazanan Avustralyalı yazar-çizer Shaun Tan’den, evrensel temalar üzerine kurulu güçlü bir resimli öykü.

İki çocuk yaz tatilinde kazandıkları deneyimler üzerinden kurallar uyduruyor, var olan kuralları sorguluyor…
Genç yaşında, kariyerine Oscar dâhil sayısız büyük ödül sığdıran Shaun Tan’in, çocukken ağabeyiyle çıktığı balık tutma maceraları ve yaşadığı şehirlerde kendisini etkileyen mimari yapılar gibi kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yarattığı bu gerçeküstü dünyada karşımıza çıkan enstantanelerin her biri adeta göz kamaştırıyor.

Uzun ve titiz bir çalışmanın eseri olan Asla Neden Diye Sorma’nın sayfalarını süsleyen tüm resimler başlı başına birer hikâye anlatıyor.

Özenli basımı ve tasarımıyla daha ilk sayfasından ilgi çekmeyi başaran kitabın, her biri ince ince işlenmiş büyük boy tablolar şeklinde karşımıza çıkan şiirsel resimlerine baktıkça sorgulamaya, meraklanmaya, duygulanmaya, huzursuzlaşmaya ve hatta öfkelenmeye başlayabilirsiniz…

Gerek minikler gerekse yetişkinler için keyifli bir okuma deneyimi sunan Shaun Tan, bu kitabında, dostluğun değerini yücelterek, herhangi bir yaş, cinsiyet ve kültürel farklılık gözetmeksizin hepimizin öyküsüne ayna tutuyor…
Siz siz olun asla kuralları çiğnemeyin. Özellikle de ne olduklarını anlamıyorsanız…

Grafik romanlar, yani çizgi romanlar hep okumak istememe rağmen bir türlü alamadığım bir tür. Daha sonra D&R'ın Altın Kitaplar'a yaptığı 5 tl indiriminden Kara Kule serisinin 3 cildini aldım. Şimdi konumuz bu değil tabi.

Desen yayınlarından çıkıcak olan Asla Neden Diye Sorma da benim çok ilgimi çekti muhtemelen sizin de çeker diye buraya bir tanıtım yazısı yazmak istedim. Tabi bu Marvel çizgi romanlarına benzemez. Bu daha farklı bir kulvarda geziyor. Daha edebi sanırım.
Türkçeleştiren Tuğçe Akyüz'e de buradan teşekkür ederiz. Umarım bende bir ara alıp okurum :)

Sizin bildiğiniz bu tarz çizgi romanlar var mı? Tavsiye eder misiniz?
Yorum bırakmayı unutmayın! *.*

Beni buralarda bulabilirsiniz;

Twitter
Instagram
Goodreads

You May Also Like

2 yorum

 1. Merhaba blogunuz ilgimi çekti ve takip etmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bulamadım..
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)
   Sağ sütunda 'bu siteye katılın' diye bir şey yazıyor oraya tıklayarak istediğiniz hesabınızdan blogumu takip edebilirsiniz.

   Sil