35. İstanbul Kitap Fuarı || Aldığım Kitaplar - İlk Gün (14.11.16)

by - 11/20/2016

Sonunda bu yazıyı girebildiğim için bin şükür ederek yazıya başlamalıyım sanırım. 35. İstanbul Kitap Fuarı bugün sona ererken artık bu yazının gelmesi farz olmuştu. Malum twitterdan beni takip ediyorsanız geçen hafta bildiğiniz gibi vizelerim vardı. Onların bitişi benim fuara gidişim demek olduğundan nasıl bir hafta olduğunu inanın hatırlamıyorum. Ama her şeye "sakin ol ve kitap fuarını bekle!" diyerek katlandığımdan sanırım o hafta hızlı geçmiş oldu. Her yer fuar snapleri, instagram fotoğrafları ile dolarken ben son vizeme girmiş ve mutluluktan havalara uçuyordum. Zira yılın en sevdiğim zamanı İstanbul Kitap Fuarı olduğu hafta! Evet, bu yazıyı yazarken bile hala anılarım aklıma gelip gülümsüyorum. Yakaladınız! 😀


Bu seneki fuara şanslıydım ki 2 defa gidebildim. Fakat bir yönden de şanssızdım ki o da sevgili Eren'i ve diğer birçok blogger arkadaşımı görememiş olmam. Gerçekten bu beni çok derin yaraladı. Çünkü her sene illa Eren ile bir yayınevi gezmece yapardık. Bu sene kısmet olmadı. Fakat 2 gün tüyapta olmam biraz olsun acımı hafifletmeyi başardı. Her neyse. İlk seferimi 14 Kasım 2016 pazartesi günü burada da duyurduğum şu yazı ile fuara gideceğimi belirtmiştim. Bu arada o gün ilk defa ailem olmadan bir tüyap geçirecektim. (Malum ben Tekirdağ'da oturduğumdan İstanbul'a tek başıma gitmeye iznim yoktu. Ta ki bu zamana kadar. ) Ailem olmadan diyorum ama öyle tek başıma da değilim hani. Aslı'nın da bana eşlik ettiği zorlu bir fuar macerasıydı. Neden zorlu dediğime birazdan geleceğim ama ilk olarak ana konumuz olan fuardan aldığım kitaplara bir göz atalım.

 •  Kızıl Yükseliş - Pierce Brown (Pegasus Yayınları - Seri olarak 63 TL idi.)
 • Altın Oğul - Pierce Brown
 • Sabah Yıldızı - Pierce Brown
 • Hava Uyanıyor - Elise Kova (Yabancı Yayınları - 20 TL)
 • M Treni - Patti Smith ( Domingo Yayınları - 15 TL)
 • Çöküş ve Yükseliş - Leigh Bardugo (Martı Yayınları - 10 TL)
 • Freud Olmak - Bir Psikanalistin Gelişimi - Adam Phililps (YKY - 8 TL sanırım.)
 • Çile - Necip Fazıl Kısakürek (Büyük Doğu Yayınları - 16 TL)


 •  Yeni Tarama Sözlüğü - Cem Dilçin (TDK - 11 TL)
 • Yazım Kılavuzu (TDK 6 TL)

 • Güngezgini - Fabio Moon & Gabriel Ba (Çizgi Düşler - 35 TL)
 • Sandman 1 Prelüdler & Noktürnler - Neil Gaiman (İthaki Yayınları - 22.5 TL)
 • Sandman 2 Bebek Evi - Neil Gaiman (İthaki Yayınları - 22.5 TL)
 • Puslu Kıtalar Atlası - İlban Ertem (İletişim Yayınları - 20 TL)
Toplam 14 kitap ile ilk günden yaptığım listeye uymadığımı anlamış oldum. Aslında listede olup da fuarda sorduğumda internet fiyatından pahalı olan kitapları almayı ertelediğim için başka kitaplara gözüm kaymış olabilir. Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Güzel indirim yapan yayınevleri yine pek yoktu. Martı Yayınları yine 10 TL'lik kitapları ile muhteşem görünüyordu. İletişim Yayınları'nın da Puslu Kıtalar Atlası'nı 20 TL gibi yine müthiş bir fiyata satması beni kalbimden vuran bir başka yayıneviydi. Genel olarak sadece gezmelik ve gözünüz kalmasın diye bir iki kitap alarak günü kapatabileceğiniz bir fuardı diyebilirim. Benim gibi yapmayın yani. 14 kitabı aldıktan sonra ise "Aboo ben ne yaptım?!!" şeklinde bir şaşırma, daha sonrasından gelen acaba beni eve alacaklar mı sorunsalı ve en önemli soruyu kendime sordum: Ben bunları nasıl taşıyacağım? Evet. Şimdi zor kısma geldik arkadaşlar. 

Biz Tekirdağ'dan uçarlar ile geldiğimiz için yine dönüşümüzü aynı şekilde uçarlarla yapacaktık. Yani plan bu yöndeydi. Ki öyle de oldu fakat uçarların yazanesinin fuara olan uzaklığını hafife almamak gerekiyormuş arkadaşlar. Bizzat denedim ve 14 kitapla o yol İŞKENCEYE dönüştü. Ciddiyim. Bir ara beni bırak sen git modundayken bir ara da acaba otostop mu çeksem ya da beyfendi bize yardım eder misiniz bakışları attığım birkaç amcadan sonra kimsenin beni takmadığını anladım ve yürümeye devam ettim. Taksiyi bile kestik ama onca para kitaplara gitmişken taksi parası vermek takdir edersiniz ki çok zor geldi. Mesafe aslında çok uzun değil. Sadece 14 KİTAPLA ÇOK UZUN.

Eve döndüğümde omzumun ağrısını unutmuş kitaplarımı seviyor olsam da hiç unutamayacağım bir tüyap olduğunu söyleyebilirim. Hem benim ilk ailem olmadan gittiğim bir tüyap olmuş oldu hem de uzun bir aradan sonra kendimi kitapların arasında kaybolmuş bir vaziyette oluşum ee bir de fuar atmosferini yeniden tatmış olmamı da eklersek mutluluğun tanımını yapmış bulundum. Güzeldi. Her sene ayrı bir heyecan ile fuarda olmak insanı mutlu ediyor. Biraz mutlu olmak güzel bir şeydi.


İKİNCİ YAZI İLE DEVAM EDECEK...

You May Also Like

4 yorum

 1. merhaba
  ilginizi çekerse beklerim.
  http://mugeninlistesi.blogspot.com.tr/2016/11/24-kitap-cekilisi.html

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel kitaplar almışsın =) Gün Gezgini, Hava Uyanıyor, Sandman ve M Treni benim de listemde. Bu seneyle beraber 3 yıldır fuara gitmiyorum belki bir ihtimal seneye giderim. Umarım aldıklarını keyifle okursun, ben de bloga girdiğin yorumları okurum heheh. Sevgilerle :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa aslında fuar bahane maksat gidip görmek tanışmak falan. :) Bence Cnr'a gel görüşelim. *.*

   Bir yorum gelcek yakında. Beklemede kal 😂

   Sil