Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, Melisa Kesmez || Kitap Yorumu

by - 8/23/2017

'Bazen öyle bir insanla kesişiyor ki yolun, ömrünün yarısını onsuz geçirdiğin için öfkeleniyorsun kendine.'

Hikaye okumak roman okumaktan çok daha farklı bir deneyim. Her seferinde sizi o kadar farklı duygulara ve düşüncelere ulaştırıyor ki... Bazen bir diğer hikayeye geçerken 'acaba bu seferki de kalbimi ters düz edecek mi?' diye tedirginliğe düşebiliyorsunuz. Melisa Kesmez, yazdığı her hikayede bu bahsettiklerimin iki katını yaşatıyor ve bu da neden Kesmez'i sevmemiz, onu bağrımıza basmamız gerektini açıklıyor. Daha önce Bazen Bahar adlı kitabını okumuş ve oldukça beğendiğimi şu yazımda anlatmıştım. Yazdıklarını okumayı hemen bir nefeste değil de uzun aralardan sonra hasret gidermek için doğru zamanı beklemeyi tercih etmelisiniz. Zira hem özlemek sevdaya dahildir hem de beklemek.Genel itibariyle hikayelerindeki o ev kokusu, aile ortamı, kırıklıklar, kaybolan gelecekler, çocukluğa gidilen zaman yolculukları gibi temalar üzerinde o atmosfere yalınayak götüren hikayeler bunlar. Tabİ böyle olmasından mütevellid hikayeler arası küçük bir nefes almanız ve üzerinizdeki etkisinin geçmesini beklemeniz gerekiyor. Bazı hikayeleri örneğin; Balık Kraker, Şiirsiz ve Arif kitaba geri dönüp de tekrardan okumak isteyeceğimiz türden öyküler. Özellikle Balık Kraker hikayesindeki iki kardeşin babalarıyla olan ilişkisi ve ebeveynlerinin ayrılıklarının yol açtığı anne-baba kavramının bozulmasına ayak uydurmak isterken sonrasında bir fantaya olan zaaflarını okumak ruhunuza bir miktar zarar verebilir.

Melisa Kesmez'in ilk hikaye kitabı olduğunu okurken asla hissetmedim. Bazen Bahar'la karşılaştırma yapmadım desem yalan olur fakat verdiği zevk beklediğimden farklı değildi. Son hikayelerinde o hava biraz düşmüştü fakat genel olarak 25 hikayede Kesmez'in dilini benimsiyorsunuz. Her hikayede Melisa Kesmez'i görebilmek mümkün. Hatta bazen kendi hayatındaki kesitlerden mi bizimle paylaşıyordu merak ediyorum.

Bu sıcak günlerde roman okumak zor olduğunda hikayeler her türlü sizin kurtarıcınız olur. Benim de kurtarıcım Melisa Kesmez oldu. Eğer Melisa Kesmez okumak istiyorsanız Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz mükemmel bir başlangıç olacaktır.


*4/5

goodreads: raggedybook
instagram: @raggedybook_
snapchat: raggedybook
twitter: @raggedybook
spotify: raggedybook
soundcloud: raggedybook

You May Also Like

4 yorum

  1. Daha önce Melisa Kesmez okumadım. Tavsiyene uyup başlangıç kitabı olarak listeme ekliyorum. :) Sevgiyle kal.. :)

    YanıtlaSil
  2. adını da içeriğini de çok sevdim. okuycam bunu :)

    YanıtlaSil