Karayipler'de Aşk || Kabuk Adam, Aslı Erdoğan

by - 1/25/2018


Kabuk Adam, benim uzun zamandır kitaplığımda beklettiğim, zamanının geldiğinde beni çağıracağını umduğum bir kitap. 2018 yılının ocak ayında da kitabı bitirdim. Kitabı okumadan önce birçok olumlu yorum okumuş ve beklentimi bayağı yükseklere çıkarmıştım. Bu durum bir kitap hakkında spoiler almasanız bile spoiler etkisi yaratacak kadar hem iyi hem de kötü sonuçlar bırakabiliyor. Bende maalesef kötü bir sonuç bıraktı. Beklentim dağın zirvesindeyken okuduktan sonra dağdan çığ gibi düştüm, ama ölen yok şükür. Yaralananlar acile kaldırıldı. Hadi biraz da acile gidelim.
"Hepimiz okyanusun sonsuzluğunda kaybolmuş yapayalnız adacıklardık; sınırlarımızı aşıp bir başkasına dokunabilmemiz, bir yanılsamaydı yalnızca."
Aslı Erdoğan ile ilk bu kitabı ile tanışıyorum. Elimde Kırmızı Pelerinli Kent kitabı da mevcut. Yazar "Lire" dergisi tarafından "Geleceğin 50 Yazarı" arasında gösterilmesi ve hayatına göz attığımda bir fizikçi olması bir hayli etkileyici. Aynı zamanda da bu durumlar yazarın kalemine olan ilgimi de oldukça çeken etkenler. Yani sadece yazarı ele aldığımızda bile büyük beklentiler içerisine giriyorsunuz.


Hikayemizin ana mekanı Karayipler'de  St. Croix adındaki küçük bir adadır. Bir grup fizikçi ile beraber bu adaya doğru yola çıkan ana karakterimiz adanın yerlisi olan Tony namıdiğer Kabuk Adam ile karşılaşır. Aslı Erdoğan hikayeyi birinci tekil kişi anlatımını tercih etmiş. Aslında hikayeye başlarken bile okuyucuyla bir kafede buluşan ve ona başından neler geçtiğini anlatan bir hava ile giriş yaparak anlatıma bir miktar da içtenlik kattığını ve daha sonralarında ise "Acaba kendi hikayesini mi anlatıyor?" sorusu beynimde yankılanarak okumaya devam ettim. Kabuk Adam denizde bulduğu deniz kabuklarını toplayıp turistlere satarak geçimini sağlıyordur. Ana karakterimiz ise fizikçi olmasının yanında edebiyata düşkünlüğünü de okurken anlıyoruz. En yakın arkadaşı Maya ile de edebiyat hakkında konuşmaya başladıklarında tanışmaları bize karakteri yavaş yavaş şekillendirmeye başlıyor Erdoğan. Hikayede ana karakterin sürekli fizikçi gruplarından yakınması ve onlardan uzaklaşıp yabancılaşması üzerinde duruluyor. Geçmişindeki yaraların da kişiliğinde belli başlı değişikliklere yöneltmesi de bu yabancılaşmayı getiriyor aslında. Kimsenin haberi olmadığı küçük hikayeler de kaleme aldığını ve okumayı sevdiği kadar yazmayı da sevdiğini görüyoruz. Ana karakterimizi tanımaya başlarken dünyasını sonsuza kadar değiştirecek olan Kabuk Adam ile tanışmasına da yavaştan dahil oluyor ve aşık olmalarını izliyoruz.

Karakterin kaçışları ve her defasında Kabuk Adam'dan korksa bile onu aramasını okumak çok hoştu. Aslı Erdoğan'ın hikayede sadece küçük bir aşk hikayesine değinmiyor elbette. Siyahilerin ve beyazların adadaki sakinler üzerindeki tutumlarını da gözler önüne sermiş. Bu bakımdan ırkçılığın dünyanın neresinde olursanız olun her daim var olduğunu görmek gerçekten çok üzücü. Hikaye oldukça akıcı gidiyor. Bu bakımdan sizi yormaması harika. Fakat üslubuyla yeni tanışmamdan kaynaklı mı tam olarak anlam veremediğim bir eksiklik okurken hep benimle beraberdi. Başta da dediğim gibi çok fazla olumlu yorum ve yazarın da bayağı övülmesi benim çıtayı bayağı yükselmeme neden oldu. Beklediğim o çarpıcı vuruş, o dönüm noktasını maalesef hissettiremedi. Okurken bazı yerlerin gereksiz yazıldığını bile düşündüm. Karakterimizin sürekli erkekler tarafından çekici, güzel bir kadın olarak hitap edilmesi de beni rahatsız etti. Adeta sanki hiç kadın görmemişler gibi tanıştığı her erkeğin ana karakterimize iltifatlar edişi çok saçma geldi. Kurgu, oluşturulan ortam ve ana karakterin geçmişinden gelen sorunlarıyla baş etmesi, Kabuk Adam bunlar cidden çok güzel işlenmiş ve yazılmış. Fakat hikayeyi aşağı çeken üstte saydığım nedenlerden dolayı bir miktar hayal kırıklığına uğramama neden oldu. Elimdeki Kırmızı Pelerinli Kent'i biraz daha bekletmeye bu yüzden karar verdim. Eğer sizde Aslı Erdoğan ile tanışmak istiyorsanız ilk romanı olan Kabuk Adam ile başlamak güzel bir tercih olacaktır. Neler okuduğuma göz atmak, kısa yorumlarımı okumak için goodreads hesabımdan beni takip edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

*3.8/5

You May Also Like

6 yorum

 1. Bir türlü tanışamadığım bir yazar. Belki artık tanışma zamanı gelmiştir. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
 2. Kitaplarını okumak henüz kısmet olmadı. İlk fırsatta okuyacağım :)

  YanıtlayınSil
 3. heeey saol okumadım ama iyidir diye tahmin ediyodum, okumak lazım tımams :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Görürsen şöyle sayfalarını bir karıştır derim :)

   Sil