Konuşan Kitaplar ile Blog Turu: Tür Tanıtım (Gerilim/Polisiye)

by - 7/20/2013


Konuşan Kitaplar 13. blog turunda Jean-Christophe Grange'i ağırlıyor. En son Doğan Kitap etiketiyle Kaiken kitabını elimize aldık. Bu fırsatla biz de güzel bir blog turu olur diyerek işe koyulduk.

- Tur Takvimi - 

20.07.2013 
Kitap Tanıtım - Küçük Kızın Büyük Kütüphanesi
Tür Tanıtım - Kitap Sayfaları
Yazar TanıtımYorum Durağım

Grange, bilindiği üzere gerilim/polisiye katagorisinde üst sıralarda yer alan bir yazar. Her yazdığı kitap haftalarca çok satanlar listesinden çıkmıyor. Ee haliyle hakkını da veriyor. Her yazar bu türde bu kadar iyi olabilir mi, tartışılır ama bu türde yazmak hayli zor gözüküyor.

Eğer sizde benim gibi gerilim/polisiye kitaplarını okumayı seviyorsanız, işte bu bölüm tam sizlik çünkü bu türde yazan yazarları, onların yazdığı çok tutulan kitapları ve bu türle ilgili bilgileri burada bulabileceksiniz!

Peki ilk polisiye romanını kim yazmış? Kitabının ismi ne?

İlk polisiye roman olarak "Charles Felix" takma 
adıyla 1862-63 yıllarında yayımlanmış olan The Notting Hill Mystery kabul edilir. Edebiyatımızdaki ilk polisiye roman Ahmet Mithat Efendi'nin Cinayet-i Esrar'dır.

Tabi daha sonra farklı kapaklarla yeniden okuyucuya sunuldu. Yanda gördüğünüz çok eski basımlar.
Ben şahsen okumadım ama bulursam okumayı isterim. O zamanlarda nasıl polisiye türünde yazılmış, merak uyandırıcı.
Günümüzde çok satanlar listesinden düşmeyen, her bir kitabı olay konusu olan yazarlar var. Sizde Grange kitaplarını okumayı seviyorsanız bu yazarları da seviceğinize eminim;

 • Agatha Cristie


Hepimizin bildiği bir yazar aslında Cristie. Bir çok kitabı Altın Kitaplar etiketiyle çıktı. Özellikle On küçük Zenci 100 milyondan fazla satan kitaplar arasında yer alıyor. Bu türün en iyi yazarlarından biri bence.


 • Dan Brown
İlk kitabı Dijital Kale'yle büyük yankı uyandıran Brown, daha sonra Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol son kitabı ise hala çok satanlar listesinde olan Cehennem'i yazdı. Grange severler bu yazarı mutlaka okumalı.

 • Tess Gerritsen

Benim en sevdiğim yazarlardan biri olan Tess birçok kitabıyla hem Martı Yayınları'nda hemde Doğan Kitap etiketiyle çıktı. Özellikle Rizzoli&Isles serisi, Siliniş, Bıçak Sırtı, Gece Nöbeti kitapları bu tür için harika bir örnek. Mutlaka okunmalı!

 • Harlan Coben
Bu türde harika eserler yazmış ve hala da devam ediyor. Kendisini Myron Bolitar serisiyle tanıyoruz. İlk kitabı Oyunbozan, Martı Yayınları etiketiyle ülkemizde çıktı. 6. kitabı Son Detay yine aynı yayınevinden ön satışta şuan. 

 • Ahmet Ümit
Yabancı yazarlardan sonra bir türk yazar, hemde polisiye-gerilim türünde bir yazar var karşımızda. Ahmet Ümit kendisini bu türde bizlere tanıtıyor. En son çıkan kitabı Sultanı Öldürmek Everest Yayınları'yla çıktı.

Daha birçok böyle yazar var. Her biri bu türde harika örnekler vermiştir. 

 • Tami Hoag (Şahitler Kulübü)
 • Paul Cleave (Mezarcı)
 • Ted Dekker  (Gelin Koleksiyoncusu)
 • Maxime Chattam (Leş)
 • John Verdon ( Aklında Bir Sayı Tut)
 • Alex Barclay (Blood Runs Cold (Ren Bryce, #1) 
 • Craig Russell (Ölüm Meleğinin Şarkısı)
 • John Katzenbach (Psiko-Analist)     
ve daha yazamadığım yazarlar.... Umarım bu yazıyı severek okumuş ve bu tür hakkında bilgi edinmenizi sağlayabilmişimdir. 

Ayrıca Kaiken'i sevdiyseniz ve okumak istiyorsanız sizi şöyle çekilişimize alalım;You May Also Like

1 yorum