Zaman Temsilcisi - Peter Ward | Kitap Yorumu

by - 9/07/2013Kitap Adı: Zaman Temsilcisi

Orjinal Adı: Time Rep
Yazar: Peter Ward
Yayınevi: Altın Bilek Yayınları
Tür: Sırf bilim kurgu!
Sayfa Sayısı: 345
GR Puanı: 3.71


Zaman Temsilcisi, okurken beni çok yordu açıkçası. Normalde bilim kurgu türünde olan kitapları, dizileri severek okurum/izlerim. Ama bu kitap beni resmen bilim kurgudan bile soğutucaktı az kalsın. Ama allahtan sonunu SÜPER ÖTESİ yapmışlar. O yüzden puan verirken oldukça kararsız kaldım.

Neyse bu yorumu kısa tutmayı planlıyorum ama eğer çenem açılırsa uzayabilirde bakalım görelim ;)

Kitabın konusundan başlarsam; Geoffrey Stamp, böyle saçma salak üşengeçliğin dibini yaşayan daha sonra böyle çöp gibi yaşayan ( o nasıl oluyor ben hayal edemedim) biri. Çok önemsiz biri gibi görünüyor gerçekten. Hatta dünyada yaşamasa bile bişey değişmez gibi düşünüyorlar. Bende öyle düşünüyordum okurken. Neyse işte bu Geoff 21. yüzyılda Tim ile ev arkadaşı olan kendi halinde bir insan. Bir gün Tim'in bir iş ilanı bulup Geoff'a göstermesiyle kitap başlıyor. İlanda bir tatil temsilcisi aradıklarını belirten tecrübe yada yetenek bulunması gereekmeyen olduğu yazılı. Tam Geoff için desenize!

Geoff hastanelerden hoşlanmazdı. Korkunç yerlerdi.....Ve neden bütün ilan panoları sizin yakalanabileceğiniz diğer tüm hastalıkları başınıza kakan korkutucu posterlerle ağzına kadar dolup taşıyordu....Bir zamanlar Geoff içe doğru büyüyen ayak tırnağı için hastaneye gitmişti, sadece 5 saat sonra kanser endişesi, Alzheimer hastalığı, boğmaca ve genital siğiller ortaya çıktı. Henüz altı yaşındaydı! (syf. 163)

Neyse işte Geoff'ta biraz kuşkulansa da işe başvurur ve mektup yazar. Daha yeni gönderdiğinde Zoe ( eski işindeki arkadaşıydı sanırım. Onu hatırlayamadım bak.) eline bir mektup tutuşturur ve ona geldiğini söyler. Mektubu aldıktan sonra içine baktığında iş başvurusunun kabul edildiğini görür! Evet burada şok geçirdik gerçekten. Daha yeni yolladığı iş başvuru formunun hemen kabul edilmesi biraz garip gelse de Geoff görüşmeye gider ve konuşmalar, konuşmalar falan derken sonunda bunun bir 'Tatil Temsilciliği' değil de bir Zaman Temsilciliği işi olduğunu anlaşılır.
Planlardan hoşlanmazdı. Deneyimlerine göre plan aslında gerçekleşmeyecek olan şeyleri hızlı bir ifade etme yoluydu. (syf. 186)
Peki Zaman Temsilcisi ne demek? Her yüzyıldan farklı  bazı önemsiz, değersiz, zamanı değiştirmeyecek insanları toplayıp böyle tur rehberi misali diğer insanları gezdirme işine deniyor. Bundan sonra Geoff'un işi kabul etmesi, daha sonra birkaç zaman değişikliği, Geoff'un çok soru sorması ve çok saçma esprilerin havada uçuşmasıyla geçiyor. Aslında kitabın konusu gerçekten güzel hani evirip çevirsek harika bir kitap olabilmiş ama bazı yerler gerçekten okurken böyle baygınlık geçircektim -.-
"Dört yedi dokuzu geçersiz kılan öncelik nedir?" dedi Tim. Savunma Bakanı telsizi pilota iade ederek "Üst rütbeli subaylar için tahsis edilen bir kod," dedi. "Esasen ne diyorsam onu yapın anlamına geliyor." (syf. 252)
Ama güzel tarafları da vardı. Mesela son 100 sayfa falan güzeldi. Yani ekşınlı bölümler. Gerçekten o son sayfa için kitabı okuyup bitirebilirsiniz. Öyle güzel bir son ki böyle ağzınız bir karış açık kalıyor. Çünkü ..... spoilerr ...... vermek istemiyorum :((( Ama eğer Doctor Who izleyen okuyucum varsa bu kitabın sonunu onun bir bölümüyle kıyaslayabilir. Gerçekten harika bir sondu.
Son olarak güzel bir alıntıyla bitireyim dedim;
"Süpermarketteki insaların, o küçük plastik ayırıcılardan yok, aldıkları ürünleri yürüyen bannta bir başkasının aldıklarının arkasına koymaktan neden rahatsız olduklarını hiç merak ettiniz mi?" Herkes birkaç saniyeliğine boş gözlerle Geoff'a baktı. "Pek fazla değişmediğini görmek hoş," dedi Tim. (syf. 267)

- Puanım -
3/5


You May Also Like

0 yorum