Son Nefes Havaya Karışmadan, Paul Kalanithi || Kitap Yorumu

by - 1/26/2017

Webster aklını ölümle bozunca
Görmüştü kurukafayı derinin altında;
Ve dudaksız bir sırıtışla uzanmış yatan
Göğüssüz yaratıkları toprağın altında.
                                                               - T. S. Eliot, "Ölümsüzlüğün Fısıltıları

Son Nefes Havaya Karışmadan, 2017'nin ilk bitirdiğim kitabı oldu.  Ocak ayında kitap okumaya biraz geç başlamış olsam da kısa zamanda yeniden eski hızımı kazandım ve Paul Kalanithi ile tanışmış oldum. Tanışmamız ben Goodreads 2016 yılının en iyileri yazısını yazarken dikkatimi çekmesiyle olmuştu. O zamanlar türkçe edisyonunun Altın Kitaplar tarafından çıkacağını bilmiyordum. Daha sonradan öğrendiğimde kitap tabiri caizse beni oku diyerek beynime sinyaller gönderdi. Zaten kurgu dışı bir kitap okuma isteğim de olunca ben de idefix'in kampanyası ile almış oldum.


Son Nefes Havaya Karışmadan, anı/biyografi kategorisinde yer alıyor. Doğal olarak da hemen aklımıza "Kimin hayatı anlatılıyor?" sorusu geliyor. Daha sonra size cevap olarak Paul Kalanithi'nin ölmeden önceki hayatını anlattığı bir kitap olduğunu söylüyorum. Hem de 2015'in mart ayında hayata veda etmiş. Kendisi alanında oldukça usta olan bir beyin cerrahı. Alt dallarından olan nörobilim üzerine doktorasını yapmış. Fakat hayatın bizlere ne getireceğini bilemiyoruz elbette. Kendisi dördüncü evre akciğer kanseri olduğunu öğreniyor. Kariyerinin zirvesinde olması ve bu alanda gerçekten severek yükseldiğini, hayatını buna adadığını kitabı okurken kendi yazdığı satırlarda bunları anlıyoruz. Kendisi aynı zamanda edebiyata da ilgi duyan biri. Ki bu ikilinin yan yana geldiği pek sık görülmeyen bir durum. Bilim ve edebiyatın tek bir kişinin etrafında toplanması oldukça güzel görünüyor. Her ne kadar şöyle bir algı olsa da "sayısalcılar ve sözelciler" Paul Kalanithi bu tabiri yerle bir etmiş.

Kitap boyunca Paul Kalanithi'nin ünlü yazarların sözlerinden etkilenerek sonuçlara ya da eylemlere geçtiğini görüyoruz. Seçimleri ve sonuçlarını izlerken aynı zamanda da ailesinin şekillenişini ve aldığı kararların ailesine ve çevresine yansımalarını pek göremiyoruz. Bunun sebebi kitabı yazarken kanserin son evrelerine yakın olmasının etkili olduğu apaçık belli. Kitabın yarım kalması ile de son sözlerinin eşinin tamamlanmasıyla biten bir kitap oluyor Son Nefes Havaya Karışmadan.

Hani çocukken bizlere şu soru sıklıkla sorulur ya "büyüyünce ne olacaksın?" Ben de her çocuk gibi her bir yaşımda farklı meslekler söylediğimi hatırlıyorum. Hatta şimdi sorsak yine net bir cevabım olmaz. Meslekler bana her zaman keşfedilmemiş coğrafyalar gibi gelir. Her bir meslek tanınmaya ve öğrenilmeye değer olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı da Pual'un beyın cerrahı olması beni hemen o mesleğe ilgi duymama yol açtı. Beyin cerrahlarının ya da genele vurarsam doktorların hastalar ile ilişkisi onların bakış açısından bazen duygusuz olmalarını bazen de bunu taşıyamadıklarını Paul Kalanithi bizlere şöyle anlatıyor:

Bazen omuzlarınızdaki yükün ağırlığı elle dokunabileceğiniz kadar görünür oluyordu. Yaşadığınız stres ve yorgunluk sanki soluduğunuz havanın bir parçasıydı. Bazı günlerde ise, tıpkı sıcak ve nemli bir hava gibi, bütün boğuculuğuyla üzerinize çöküyordu. Bazen hastanede olmak, sonu gelmeyen bunaltıcı bir mason yazında kapana kısılmaktan farksızdı: Terden sırılsıklamken, üzerinize hasta yakınlarının gözyaşı yağmurları yağardı.  (Son Nefes Havaya Karışmadan, syf. 81)
Paul Kalanithi sayfalar boyunca tek bir kelimenin üzerinde kalmaya devam ediyordu: Ölüm. Onun için bu kelime kanser olmasından dolayı önem kazanmamıştı. Kariyerindeki amacının biraz da ölümü keşfetme isteğimdi diyerek: Ölümün peşine düşmek, üzerindeki sır perdesini aralamak, onunla göz göze gelmekti diyerek sözlerini devam ediyordu. Nörocerrahi bu yüzden onun için mükemmel bir alandı. İşin özünün kalbine inmek istiyordu. Bunun için bütün kariyerini şekillendirdi.

Önceden dediğim gibi Paul Kalanithi sadece beyin cerrahlığı ile ilgilenmiyordu. Edebiyat da onun için varlığın temeliydi. "(..) edebiyat, anlam arayışımızın , düşünce hayatımızın en zengin örneklerini sunuyordu ve öyleyse beynimiz de bunu bir şekilde mümkün kılan makineydi. " İngiliz Edebiyatı bölümünden yüksek lisans derecesi alması da edebiyatın hayatının önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz.

Kitabın ilerleyen sayfalarında Paul'un dinlere olan bakış açısını ve sorgulayılıcığını anlattı bölümler de var. Belli temellere dayanarak tabiki somut verilere göre görüşlerini sıralaması aynı zamanda din ve bilim ikilisi için ne düşündüğünü görmemizi sağlıyor.

Son Nefes Havaya Karışmadan, 2017 yılında okuduğum ilk kitap olması aynı zamanda da bu kadar hüzünlü ve bir o kadar da dolu dolu olması beni oldukça tatmin etti. Okurken sayfalar göz açıp kapayıncaya kadar geçip gitti. Bitirdiğinizde kalbinizde bir miktar üzüntü bir miktar da sevgi bırakan bir kitap oldu.


Bana buralardan ulaşabilirsiniz;
Snapchat: raggedybook 
Goodreads: raggedybook 
Instagram: raggedybook_
Twitter: raggedybook 

You May Also Like

2 yorum

 1. Helal be.
  Ne güzel yazmışsın Fatma.
  Ece Targıt'ta gördükten sonra kitabı merak etmiştim,şimdi sen de önerince okuma hevesim depreşti.Belki ingilizce e-book şeklinde okurum belki türkçe okurum bilemiyorum ama kesin okuyucam.
  İnşallah ben de senin gibi yorum yazabilirim :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Skdjsjns ay güldüm yorumuna yaa 😁
   Teşekkür ederim. Ben de seveceğini düşünüyorum. Nereden okursan oku ama oku yani.
   Yazarsın kuzu ben de okurum hemenn. :*

   Sil