Özgür olmak için neleri göze alırsınız? | Küller ve Kor, Sabaa Tahir

by - 6/03/2018


Epik fantastik hikayesi ve son derece tahmin edilemez karakterleriyle Küller ve Kor Ember Quartet serisinin ilk kitabı. Seriye nasıl başlamak istediğimi hatırlamıyorum fakat D&R'ın 12.90 indirimli standında görünce kendime bir hediye olarak almıştım. İyi ki yapmışım diyorum. Çünkü kitap bende beklediğimin çok çok üstünde bir etki bıraktı. Aslına bakarsanız beklentim bayağı düşüktü bile diyebilirim. Nedeni bu türe olan aşinalığımdan kaynaklıydı. Bu yüzden farklı bir hikaye okumayacağımı düşünmüştüm. Bir de spoiler almamak adına kitap ile ilgili yorumlar da okumadığım için karşıma ne çıkacağını hiç bilmeyerek okumaya başladım ve bum! Harikaydı!


Küller ve Kor, iki farklı kişinin özgürlüğünü kazanmak için verdiği mücadele olarak kısaca özetleyebiliriz. Bunu alt başlıklara ayırdığımızda ise imparatorluk savaşları, rakiplerle olan sınavlar, köleliğin acımasız koşulları ve aileni kurtarmak uğruna göze aldığın riskler olarak sıralayabiliriz. Atmosferi kafanızda canlandırmanız için size şu bilgileri de vermem gerekiyor. Antik Roma havasının hakimiyeti ve üzerine olağanüstü yaratıkların -ki bunlar kitapta fazla üzerinde durulmayarak serpiştirilmiş- geleceği tehdit etmelerini düşünün. Çölün o sıcak ve bayıcılığı ile savaşırken aynı zamanda yönetimdeki yanlışlığa karşı duran ana karakterimiz Elias Veturius sahnedeki yerini alır. Diğer ana karakterimiz Laia ise abisinin Maskeliler tarafından kaçırılmasının ardından ailesinden kalan tek kişiyi kurtarma çabasını okuyoruz. Oldukça dram ve şiddet içerdiğini belirtmeme gerek var mı acaba? Evet...

Laia'nın abisi bir gün Maskeliler tarafından kaçırılır. Tek ailesini de kaybetmek istemeyen Laia ise Direniş'ten abisini bulmasını ister. O sırada köle olarak Komutan'ın yanına getirilir. Böylece Laia'nın kaderi kökten değişir. Elias ise Blackcliff'te mezun olmayı bekleyen bir Maskeli'dir. Başarılı bir savaşçı olan Elias bu sistemi ve onun getirdiklerini reddeder. Yetiştirildiğinden itibaren o asla bir Maskeli gibi düşünemez. Bu yüzden mezun olduğu zaman Blackcliff'ten kaçmaya karar verir. Oradan uzakta başka bir yerde özgürlüğüne kavuşmak ister. Fakat mezuniyet günü geldiğinde bir kahin ona özgürlüğünü istiyorsa kaçmamasını ve maskeli olmasını ancak böyle davranırsa özgürlüğüne kavuşacağını söyler. Elias bundan sonra onu bekleyen kaderine ve Laia'nın kaderine de etki edecektir. Savaşmadan kazanamayacaklarını ikisi de çok iyi biliyordur. Kader ağlarını örmüş onları beklerken onlar sadece özgürlükleri için mücadele verecek ve birbirlerine duydukları çekimi inkar edemeyecektir.

Sabaa Tahir, olay akışından ziyade özellikle kötü karakterlerin acımasızlıklarını en derinden okuyucuya hissettirmeyi başarıyor. Bu bakımdan daha ne kadar kötü şeyler olabilir derken Komutan'ın umursamazca her bir köleye yaptığı şeyleri okuduğumuzda tüylerinizin diken diken olması kaçınılmaz oluyor.


Bir başka konu da ana karakterlerin bakış açılarından anlatması hikayenin gelişimi açısından oldukça güzel olmuş. Elias ve Laia'nın çerçevesinden bakıyoruz ve aynı zaman diliminde ama farklı olaylar olurken sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlamıyoruz. Bu bakımdan okudukça daha çok okuyasınız geliyor. Hem hikayenin akıcılığına hem de okuyucunun merakına yenik düşmesine neden oluyor. Bence bu tür kitaplar için olmazsa olmaz etkenlerden biri. Zira kitaptan kopmamanız gerekiyor. Aksi taktirde bir daha bağlanmak zor ve sizi kitaptan soğutmaya yeter de artar.

İkinci kitap olan Gece ve Ateş Epsilon Yayınevinden bu sene şubat ayında çıkmış. O yüzden beklemeden okuyacağım için çok mutluyum. Zira kitabın sonu da bir o kadar merakta bırakılmış. Aslında tam olarak kitap boyunca merak ettiğimiz soruyu ikinci kitapta cevabını vereceğini ve bunu da öyle zorlamasına değil de zaten kendiniz bunu deli gibi isteyeceksiniz tadı bırakmış. Bu tat nasıl oluyor inanın ben de bilmiyorum. Ama siz anladınız bence.

Toparlarsam, kitap bu sene okuduğum epik fantastik türündeki en iyilerden biri oldu. Gönül rahatlığıyla eğer bu türü seviyorsanız, farklı bir hikaye arıyorsanız, tahmin edilemeyen karakterler okumayı özlediyseniz şiddetle tavsiye ederim!

*5/5

You May Also Like

4 yorum

 1. Kitabı okuma listeme aldım merakla okuyacağım bir kitap olacak.

  Bu arada yeni keşfettim bloğunu ve takibe aldım seni de beklerim

  birsenle.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım benim kadar siz de beğenirsiniz. :)
   Teşekkür ederim. Ben de blogunuzu ziyaret edeceğim.

   Sil
 2. alla alla duymadım yani tarihsel roman mı buuuu :)

  YanıtlayınSil