6 Maddede Kitap Listesi Hazırlama

by - 8/18/2019




   Hepimiz hayatımız boyunca bir şeyleri listelemişizdir. Bu bir ihtiyaç mı? Belki. Çoğu zaman bizlere yardımı olduğu gibi bazen de bu bir hastalığa da dönüşebiliyor. Aylık, haftalık yahut günlük listelerin ne olduğuna göre değişebilir. Eğer siz market alışveriş listesi hazırlıyorsanız bu çok da sıkıntı yapmaz. Fakat bir kitap okuma listesi hazırlıyorsanız... Hele de aylık kitap okuma listesiyse bu işimiz biraz tepetaklak oluyor. Bu listeye uymanın zorluklarından tutun da listeye sonradan eklemeler yapmalar mı dersiniz her şey bu listenin başına gelebiliyor. Eğer dirayetli ve dediğim dedik  bir kişiliğe sahipseniz listenin sonuna kadar uyarak tamamlayabilirsiniz. Şanslısınız! Hatta listeyi bitirdikten sonra üstüne birkaç tane daha kitap okuyanı bile görmüştüm. Ne kadar da güzel bir ay olur! -içini çeker. -

   Bugün aslında kendime yeni bir liste hazırlamak için bilgisayarın başına geçmiştim. Daha sonrasında liste yapmanın bir takım kuralları olabileceği aklıma geldi. Bu kurallar aslında sizin listeye daha fazla uymanıza da yardımcı oluyor. Besbelli. Liste yapmanın kuralları mı olur canım? dediğinizi duyar gibiyim. Gelin biraz daha bu konuyu açalım.

   Öncelikle liste yapmak nedir bunun üzerinde durmamız gerek. Hemen TDK sözlüklerimizi bir açalım. Öhüm! Liste: alt alta yazılmış şeylerin bütünü, dizelge. Dizelge kelimesi de bayağa değişik. Arada hava atmak için söyleyebiliriz. Her neyse. Liste, sadece alt alta yazılan şeylerin bütünü evet, temel anlamda bu. Asıl işlevi ise tabiki insandan insana fark ediyor. Eğer yapmak istediğiniz şeyleri alt alta sıralıyorsanız bu yapmak istediklerinizden oluşmuş bir liste oluyor. Fakat bu listeleri nasıl yapmamız gerekiyor sorusu aklıma geliyor. Hadi bunlara bir bakalım;

 • Listenizi önem sırasına göre sıralayın. Bu birçok açıdan size fayda sağlayacaktır. Önem sırası yahut aciliyet sırası da diyebiliriz. Hangi işin yapılması iyi birazcık daha rahatlayacaksınız bunu anlayın. 
 • Listeyi çok uzun yapmayın. Bu madde aslında kitap okuma listesi yapan ya da sadece günlük ders çalışan birinin konu çalışma listesini uzun tutmaması için. Neden mi? Çünkü ne kadar uzun olursa o kadar fazla cayarsınız. Eğer kısa bir liste yaparsanız hem bunları yaptığınızdaki özgüveniniz artar hem de motivasyon olarak size geri döner ve daha fazla yapabilirim içgüdüsünü arttır.
 • Listenize karşı yalan söylemeyin. Bu aslında bir önceki maddenin devamı olabilir. Liste yaparken gerçekçi olmakta fayda var. Örnek verecek olursam eğer siz okumaktan nefret ettiğiniz polisiye kitaplarını da eklerseniz bu liste size kabustan başka bir şey olmaz. Eğer listenizde alamayacağınız, çok pahalı bir eşya varsa ki bu da gerçekçi bir madde olmaz. 
 • Olabildiğince kısa ve net ifadeler oluşturun. Kitap listesi hazırlıyorsanız bu kitap ve yazarın ismi şeklinde tercihen yayınevi eklemeli bir liste olabilir. Gelecek planlama listesi oluşturuyorsanız da aynı durum söz konusu. Her hafta kumbaraya 5 TL at, C1 İngilizce seviyesine ulaş ya da kod yazmayı öğren... gibi gibi. Bunlar hem beyninize net olduğunuzu gösterecek hem de onlardan cayma bahanelerinizi en aza indirecektir.
 • Listenizi Canva gibi sitelerde oluşturun. Canva istediğiniz formatta size yardımcı olan bir site. Liste hazırlamadan tutun instagram postlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz bir platform. Buna benzer başka siteler de mutlaka vardır. Yahut ben Photoshop biliyorum zaten diyeniniz varsa şayet bu çok daha sınırsız bir liste oluşturabilme imkanı sunuyor. 
 • Yaptığınız listelerin çıktısını alın. Bu da sizin hem gözünüzün önünde olmasını sağlayacak hem de planınızı hatırlatmış olacaktır.
Buraya Canva'da hazırladığım örnek bir kitap okuma listesi şablonu koydum. İsteyen indirebilir. Çok tatlı bir liste şablonu oldu çünkü. BURAYA TIKLA! Sizin bu 6 maddeye ekleyeceğiniz şeyler var mı? Yorumlara yazabilirsiniz! 
Herkese iyi haftalar!
Fatma

You May Also Like

18 yorum

 1. Tasarımın gerçekten çok hoş :) sadece kitap okuma için değil her şeyde kullanılır bu liste,çok beğendim. Ayrıca maddeler de çok doğru. En önemlisi çıktısını alıp her gün hatırlamak. Gerisi gelir zaten :) emeğine sağlık çok güzel paylaşımdı..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem örnek olsun hem de bir yerden başlamak bazen zor oluyor diye de başlangıç fırsatı olsun istedim. Çok teşekkür ederim beğenmene sevindim. :)

   Sil
 2. Bu yazı formatına bayıldım Fatma! Hatta TDK'dan girip listenin anlamına bakmanı ve de yazmana da bayıldım. Bu tarz yazıları daha da yazarsın umarım ^^ Listende tam hayatın her alanına uygulanabilecek bir liste olmuş. Ben normalde "mood reader" türünden bir insanım o yüzden kitap listesi hazırlayamıyorum. Fakat bir sonraki ay deniyeceğim. Bakalım nasıl olucak, listemi hazırlarken belki şablonunu da kullanırım😬

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayayayay senin yorumlarını çok özledim *.* Ben blogu boşlayınca tabi skdjskjsks yorum falan da yoktu 😂 Dene bakalım hatta bir sonraki aya da ufak bir sürpriz yapacağım bakalım asıl sen onu bekle 😉

   Sil
 3. O kadar haklı noktalara değinmişsin ki, özenle göz ardı ettiğim şeyler hepsi :D Boyumdan büyük listeler yapıp onların ağırlığında boğulmak hobim gibi bir şey oldu artık :D
  Örnek liste tatlılar tatlısı olmuuş, kesinlikle kullanıcam ellerine sağlık!<3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ehehehhe ben de kendi hatalarımdan ders alarak aslında bu yazıyı hazırlayabildim. *
   * Beğenmene ayrı bir sevindim 🤗

   Sil
 4. Kitap okuma listesi hazırlayamıyorum. Çünkü önceden belirlediğim kitaplar sonradan değişiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de öyle bir sorunum vardı. Ama listeyi doğru bir şekilde hazırladığımda ve biraz da kararlı olduğumuz taktirde listeye uyacağımızı düşünüyorum. :)

   Sil
 5. Ama şablonu başka listeler için kullanabilirim. Teşekkür ederim.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
 6. Linkteki liste şablonunu çok sevdim, tatlı duruyor. Ama malesef ki bu tip konularda şu şudur gibi bir liste hazırlayamıyor, hazırlasam bile asla bağlı kalamıyorum. Bağlı kalmak için uğraşınca toptan okumuyorum çünkü. Bu yüzden de genel olarak kafamda bir plan oluyor ama net bir liste hazırlamıyorum bu tip konularda. Ama güzel bir yazı, güzel öneriler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, beğenmene sevindim. Bence biraz kendimize de güvenmeliyiz. Listede yazmadım ama eğer yapabileceğimize kendimize inanırsak neden olmasın? İlkay bence yaparsın! Fighting!!

   Sil
 7. Liste gerçekten çok şirin!

  YanıtlayınSil
 8. o siteyi duymamıştım)
  Ben de beklerim blog'uma, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kolay kullanışlı bir site bayağa. Ziyaret edeceğim bloguna :)

   Sil
 9. Beceremediğim işlerden biri... Spontane okumak daha iyi geliyor sanırım bana ama çok özeniyorum açıkçası. Emeğine sağlık

  Bu arada Canva'ya hemen baktım ve hosuma gitti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de spontane severdim eskiden. Sanırım şimdi bayağa hız kazandım ve liste yapmak beni daha fazla motive ediyor. Teşekkür ederim :) Canva da cidden çok yardımcı oluyor. Kullanmalısın!

   Sil