Doppler, Erlend Loe || Kitap Yorumu

by - 8/16/2019


Doppler, kısa ama oldukça etkili bir konuyla kaleme alınmış, sağlam toplum eleştirisi barındırmasının yanında bir de özlemin, hatırlamanın ve yeniden canlanmanın hikayesini anlatıyor. Babasının ölümüyle birlikte Andreas Doppler'in hayatını sorgulamaya ve bir şeylerin yolunda gitmediğini anladığındaki kaçışını/kurtuluşunu okuyoruz.

Öncelikle kitabı okumayı düşünenlere küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Kitabın üslubu ve oluşturulan atmosferin sizi etkisine alması fazla uzun sürmüyor fakat şu sıralar depresyondaysanız yahut olumsuz düşünceler içerisindeyseniz kitabı okumayı erteleyebilirsiniz. Ama illa ben tuz biber ekmek istiyorum diyene de dur, YAPMA (ağır çekimdeymişçesine okursak...) demem.


Kitap Andreas'ın bir gün bisiklet sürerken ormanın içine doğru kaza yapması ve ardından da bir karar vermesi ile olaylar şekilleniyor. Bu karar ise artık çalışmamak ve ormanda yaşamına devam etmektir. Doppler'in bu kararı karısı ve iki çocuğu için garip karşılanırken çoktan karar vermiştir. Çadırıyla beraber ormanda yaşamaya başlar ta ki acıkmaya başlayana kadar. Yanına aldıkları da bittiğinden açlık başa vurur ve ormanda bir tuzak kurar. Oradan geçen bir geyiği acımadan öldürür. Fakat sorun geyiğin yavrusu vardır. Israrla kovmaya çalışsa da yavru geyik Doppler'in yanından ayrılmaz. Hayatını sorgularken birden adeta onun dibinden ayrılmayan yavru geyik yani Bongo ile arkadaşlık kurmaya başlar. Aynı zamanda da babasının ölümü de sürekli aklındadır ve onun anısını yaşatmak için bir şeyler yapmaya karar verir. Bir taraftan da ona katılmak isteyenlerden ve onu kovmaya çalışanlarla uğraşır. Tabi bir de ailesi ile. 

Yazarın üslubu ile yeni tanıştığımdan temkinli yaklaşmıştım fakat dediğim gibi kitap hemen sizi içine alıyor ve kendinizi hikayenin akışına bırakmış oluyorsunuz. Oluşturulan yan karakterler de Doppler kadar ilginç ve merak uyandırıcı olması bizi şaşırtmıyor. Aksine o karakterler hakkında daha çok şey bilmek istiyorsunuz. Okuyucuyla konuşurmuşcasına anlatılan Doppler toplumun içindeki bir takım dayatmalara da göndermesini güzelce aktarmayı ihmal etmiyor. Para ile alışverişin yerine takas usulunun olmasını savunurken aklıma Captain Fantastic filmindeki SPOILER ALARM! marketten malzemeleri para vermeden alıp koşarak uzaklaştıkları sahne aklıma geldi. SPOILER BİTTİ! 

Genel anlamda ben de etkisi okuduktan çok sonra bu yorumu yazmama rağmen olumlu oldu. Ayrıca seri olduğunu da öğrendim. İkinci kitabı da çıkarsa mutlaka alacağım.

*4/5 

You May Also Like

6 yorum

 1. Çok ilgimi çekti gerçekten, listeme ekleyip araştırıcam. Çok teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka okumalısın bence. Seveceğini düşünüyorum. :)

   Sil
 2. Yazının yanı sıra görsel de çok hoş .. elinize sağlık , okunabilir :)
  Doppler metodu diye bir konu işlenmisti okulda, akılda kalıcı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Ben yazısı yayınlarken Doppler metodundan haberim oldu. Bunu da araştırmak gerek. Teşekkürler :)

   Sil
 3. Hoş bir içeriğe sahip, paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil