Labirent: Alev Deneyleri (The Maze Runner #2) - James Dashner | Kitap Yorumu

by - 8/23/2015

Kitap Adı: Labirent: Alev Deneyleri
Orjinal Adı: The Scorch Trials
Bağlı Olduğu Seri: The Maze Runner
Yazar: James Dashner
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Tür: bilim kurgu, fantastik, macera
Sayfa Sayısı: 400
GR Puanı: 3.96


Labirent bulmacası çözülünce her şeyin sona ermesi gerekiyordu…
Thomas, Labirent'ten kaçışın tüm Kayranlılar için özgürlük anlamına geldiğini düşünmektedir. Fakat İsyan'ın işi henüz bitmemiştir. İkinci Aşama daha yeni başlamıştır: Alev Deneyleri.

Kural yok. Yardım yok. Ya başarırsın ya ölürsün.
Güneş ışınlarından en fazla etkilenen bölge olan Alev'i geçmek için iki haftaları vardır ve İsyan, işlerini zorlaştırmak için karşılarına binbir türlü tehlike çıkarmaya hazırdır.

Arkadaşlıklar sınanacak. Sadakat sorgulanacak. Hiçbir şey kesin değil!
Kayranlılar önlerine çıkan tüm tehlikelerle yüzleşmeye hazır olsalar da kurtuluşun tek yolu diğerlerini yok etmekten geçiyor olabilir.
 

Pegasus Yayınları'nın göz bebeği olan bir seri: Labirent. Seriye Sırılsıklam Aşk ile ara vermiştim. Bittiğinde daha fazla merakıma dayanamadım ve hemen Alev Deneyleri'ne başladım.

Ölümcül Kaçış'ta yazarımız bizi şok edici bir son ile bırakmıştı.Thomas, Chuck'ın ölmesine mi üzülsün yoksa labirentten çıktığı için sevinsin mi bilemez haldeydi. Daha sonra diğer Kayranlılar ile beraber Thomas yeni bir deneyin içinde bulacağından habersiz İsyan'ın onları bir yere getirirler. Giyecek, yiyecek verilir ve uykuya dalarlar. Uyandıklarında dışarda Deliler'in çıldırmış onlara saldırmak isterken bulurlar. Üzerine Teresa'nın odasında başka biri vardır. Bu yeni karakterimizin ismi ve tabiri caizse azcık da Teresa'nın yerine geçen Aris. Sadece Aris gelmiyor tabi. Bir sürü kişi daha yeni karakter olarak geliyorlar. Ama en önemlilerinden biri Aris diyebiliriz.
Bundan sonrasını anlatmak spoilera kaçıcağı için NO SPOILER diyerek duruyorum.

Genel olarak Alev Deneyleri beni tatmin etti diyebilirim. İlk kitabı çok beğenmiştim ama bu tabikide birinciden daha iyiydi. Hem artık bazı şeylerin cevabını aldık hemde labirentin dışındaki dünyayı tanıma fırsatı bulduk. Işıl dedikleri hastalık dünyayı ne hala çevirdiğini ve insanlara bu hastalık bulaştığında onları ne derece etkiledikleri cidden harika yansıtılmış. Zombivari bir havaları olan 'Deliler'in ortamına girdiklerinde labirentte Izdırap Verenler ile kapışmayı tercih edicekler.

Kurgusu zaten bir film tadında olduğundan çok rahat okuyabiliyorsunuz. Bölümlerinin de kısa kısa olması elinizde bir çırpıda bitmesini kolaylaştırıyor. Ben her bölüm sonunda bir bölüm daha derken kitabı bitirdiğimde şaşkına dönmüştüm. Zaten 400 sayfa bir kere az buz değil fakat çok rahat 1-2 günde bitiyor.

Sorulara cevap verirken bir yandan da yeni sorular ekleyen Alev Deneyleri, bir şekilde sizi aç bir kurda çeviriyor. Zira bitirdiğinizde son kitabı okumadan duramıyor, hatta kıvranıyorsunuz. Yine sonu tabikide bir pislikle bitiyor yani anlayacağınız.

Benim sinir olduğum bir kaç noktaya  değiniceğim şimdi.
Yazar beni cidden çıldırttı okurken. Yani Thomas en sonunda kimseye güvenemedi tabi doğal olarak bende. Yeni bir karakter gelicek. Bir bayan karakter. Ona da gıcık olduğumu belirtmeliyim. Zira ikinci ve üçüncü kitaplarda sürekli Thomas'ın eline yapıştı, Bildiğimiz ELINE. Daha tanışmalarından saniyeler olmuşken sen hayırdır bacım diyemedim ya...
Ve Minho'ya ölüyorum!!! En sevdiğim karakter olur kendileri. Çünkü çok güzel olay anında laf koyabiliyor. Eh tabi birde filmdeki karakteri yüzünden de sevmiş olabilirim. Newt de filmde çok tatlıydı ama kitapta biraz atarlı karakter. Kitaptakini de sevdim :)

Uyarıda bulunmadan edemeyeceğim. Seriyi okumak istiyorsanız bence BÜTÜN SERIYI ALIN. Yoksa tırnak etlerinizi yer, şimdi kitapta ne okuyor diye kara kara düşünürsünüz.

Son olarak Alev Deneyleri 18 Eylül'de vizyona giriyor. Fragmanlar ve afişler harika olmuş. Gerçi kitaptan bayağı bağımsız ilerliyorlar ya neyse... Alt yapıyı tamam ama detaylarda çok fazla değişiklik var. Bunun hakkında dedikodu yapmak isterseniz yorumlara akabiliriz. Her neyse ben kaçtım o zaman ;)


- Puanım -
4.5/5

Labirent: Ölümcül Kaçış | Kitap Yorumu

You May Also Like

0 yorum